28 lutego 2021 r.
Poduszka do spania naturalna i zdrowa
Poduszka do spania naturalna i zdrowa

Poduszka do spania naturalna i zdrowa, wypełniona łuską gryki w poszwie z naturalnego lnu. To przewodni temat wielu artykułów tego bloga.

Dziś zrobię kolejną odsłonę tegoż tematu, posługując się przykładem własnym. Od czterech lat w mojej sypialni  nie ma innych poduszek jak właśnie te wypełnione łuską gryki. Łuska gryki jest w poszwie z naturalnego lnu i wsypie z grubej naturalnej bawełny. 

Ku mojemu zdumieniu zawartość gryki we wsypie uzupełniłam tylko tylko jeden raz podczas wieloletniego użytkowania. Łuskę prałam w wodzie z mydłem, a także suszyłam na słońcu by pozbyć się ewentualnych niepożądanych lokatorów. Przed praniem i suszeniem na słońcu w letni dzień stosuję także środek chemiczny do usuwania roztoczy. 

Gryczana poduszka do spania ma swoją tajemnicę.

Tajemnicą długowieczności poduszki wypełnionej łuską gryki jest sposób suszenia gryczanych łusek. Tradycyjna metoda suszenia na sitach jest pracochłonna i czasochłonna, ale jakże niezawodna w zachowaniu sprężystości łuski. Przesuszona, a także spękana struktura osłony nasiennej gryki w procesie młocki i suszenia powoduje, że w trakcie używania poduszki zamiast sprężynujących łusek, mamy twardą bryłę miału i pyłu.

Poduszka do łóżka, Kinga Dumna Studio
Poduszki wypełnione łuską gryki

Jakość i pochodzenie łuski gryki kształtują najczęściej cenę jej wypełnienia. Warunki w jakich pozyskujemy łuskę i ją suszymy są bardzo ważne dla długowieczności produktu, o czym przekonała mnie moja poduszka, używana od czterech lat każdego dnia. Kiedy jadę w podróż lub w gości zabieram moją poduszkę ze sobą.

Moją gryczaną poduszkę do spania zobaczycie na filmie poniżej:

Czy w gryczanej poduszce mogą być robaki?

Na ten temat powstał inny film, który zaprezentuję w kolejnym artykule. Teraz odpowiadam na pytanie; „Tak, w każdej poduszce mogą być robaki, a w poduszce z łuską gryki także”.

Uważam, że roztocza, gryzki, mole, a także grzyby i bakterie, jeśli nie przestrzegamy podstaw higieny i zdrowego rozsądku mogą rozgościć się w naszych sypialniach. Dzieje się tak niezależnie od rodzaju materiału na jakim śpimy, gdyż 1,5g naskórka dziennie odpada od naszego ciała. Złuszczonym naskórkiem żywią się np. roztocza. Z tego wniosek, że nawet jeśli śpię na stojąco czy bez jakiejkolwiek poduszki jestem narażona na alergen w postaci roztoczy. O ile mam alergię na roztocza.

Codzienna zmiana bielizny osobistej, czy pranie conajmniej raz w tygodniu pościeli może mieć znacznie większy wpływ na nasze zdrowie niż myślimy.

Nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Całkowita eliminacja grzybów, bakterii, roztoczy czy innych żyjątek też nie jest wskazana. Umiar i równowaga w utrzymaniu flory bakteryjnej oraz zachowanie rozsądku w stosowaniu zasad higieny, pozwolą nam być zdrowym.

Zapraszam też do artykułu dlaczego warto wybrać naturalny len. – kliknij w link

Jeśli temat Cię zainteresował daj lajka, zapisz się do newslettera, zostaw komentarz.

Autorka:

Kinga Dumna

blog pasjobiznes bluzy z konopii bocian nad bugiem Bodyych Bodyych oprawki bursztyn domek letniskowy do wynajęcia dzianiny z konopii Fartuch Pani Domu galeria sztuki gryczane hemoroidy hemoroidy wstydliwy problem hemp Kinga Dumna Studio kojący pocałunek ludowe sposoby na ból marka własna motywacja naturalna poduszka naturalne poduszki objęcie morfeusza obraz olejny do salonu obrazy olejne oprawki okularowe pasjobiznes pasjobiznes+50 poduszka do spania poduszka z gryki poduszki gryczane poduszki naturalne poduszki z gryki podświadomość powitanie rozkoszy profilaktyka zdrowotna radykalne wybaczanie refreny życia rozwój i świadomość Stare Mierzwice styl życia trener radykalnego wybaczania wakacje nad bugiem zafu do medytacji zdrowy sen świadomość serca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *