15 grudnia 2021 r.
Atrakcje nad Bugiem w okolicach Mierzwic
Atrakcje nad Bugiem w okolicach Mierzwic

Atrakcje nad Bugiem cz. 1

Atrakcje nad Bugiem i w okolicach Starych Mierzwic to może być ciekawy temat, gdy przyjedziemy do Domu Wakacyjnego Bocian nad Bugiem.

Spichlerz podlaski
Ponad stuletni spichlerz

Cudze chwalicie,

Swego nie znacie,

Sami nie wiecie,

Co posiadacie.

Stanisław Jachowicz

Integralną częścią mojego pasjobiznesu jest Dom Wakacyjny Bocian nad Bugiem. Od 2018 roku ugościłam tu kilkadziesiąt osób. Bywało różnie, raz mniej… innym razem bardziej atrakcyjnie, ale zawsze Nadbużańsko. Współpracuję z Booking.com i tu proszę robić rezerwacje. Kliknij w link – Bocian nad Bugiem

Stare Mierzwice to wyjątkowe odludzie. Letnicy po tak w tym regionie nazywają wczasowiczów dostają cały dom do dyspozycji z działką, której część jest szczelnie zagrodzona tak by moja chihuahua nie wyszła.

Ze względu na ograniczenia wywołane „koronką – 19” (wszyscy wiemy o co chodzi) domek był wynajmowany na nie mniej niż 4 doby. Od 2022 wydłużyłam ten czas na okres minimum 5 dób.

Mam nadzieję, że do sezonu wakacyjnego 2022 opiszę większość atrakcji, jakie są w tej okolicy. Moim letnikom nie będzie nudno, ponieważ te okolice są pełne atrakcji doczesnych i historycznych, a napewno turystycznych. Prehistoria z okresu kredowego też się objawia. Stwierdzenia, że nie ma tu nic prócz brzęczących od świtu do nocy owadów i świeżego powietrza, to pomówienie. Tu jeszcze są niespotykani w innych częściach kraju ludzie.

W artykułach z cyklu Atrakcje nad Bugiem przedstawiam praktyczne rady jak zagospodarować sobie czas.

W tym artykule zabiorę was na atrakcyjną wycieczkę promem do Mielnika i Grabarki ukazując miejsca przystanków. Tą trasę możemy przejechać samochodem, a także rowerem.

Opisuję to wszystko z perspektywy mojego filtra umiejętności spędzania wolnego czasu aktywnie. Każdy z was ma prawo rozplanować wycieczkę inaczej i w innej kolejności doświadczać atrakcji nad Bugiem. Moja propozycja na pierwszy dzień po przyjeździe to wypad do Mielnika i Grabarki przez Zabuże.

Kiedy mam w planie wycieczkę do Grabarki już dzień wcześniej przygotowuję butelki na wodę. W studni pod wzgórzem, na którym jest cerkiew zupełnie za darmo, jest uzdrawiająca woda. Warto ją sobie nalać do naczynia, zabezpieczyć i popijać w trakcie pobytu nad Bugiem.

Ta woda wg pomiarów radiestezyjnych ma 50000 jednostek Bovisa.

W moim Domku letniskowym Bocian nad Bugiem, w salonie na półce jest album, który sobie przejrzyj przed wycieczką. Tam znajdziesz więcej szczegółów o historii Grabarki. To miejsce jest dla prawosławnych tak ważnym miejscem kultu religijnego, jak dla polskich katolików Częstochowa.

Co warto zobaczyć w Mielniku, Drogi Turysto

Dla mnie nie ma większej potrzeby i atrakcji niż odwiedziny Winnicy u Korola. Kiedy zapasy w mojej piwniczce znikają wycieczka promowa przez Zabuże staje się koniecznością. Tak pysznych trunków z rodzaju win w tych okolicach nie znajdziecie nigdzie indziej, jak tylko w Mielniku.

Butelki gotowe! To na rower lub do samochodu zapraszam. Opuszczamy posesję skręcamy w lewo na Serpelice. W Zabużu w lewo na prom. Tu we dworze można się posilić przed wyprawą, ale radzę najpierw zarezerwować stoliki. Linki z adresami do stron na końcu artykułu. MIjamy lub zatrzymujemy się we dworze w Zabużu.

Przygotowujemy dwie dychy drobniakami i wreszcie wyczekujemy promu u brzegu Buga. Przeprawiamy się na drugą stronę i jesteśmy w Mielniku. I… w lewo do Winnicy u Korola po uzupełnienie zapasów. O innych zabytkach i atrakcjach wspomnę w kolejnej części cyklu artykuów.

W Mielniku jest kopalnia kredy, tarasy widokowe na okolicę, a także zabytkowe kościoły i cerkwie. Wypożyczalnie sprzętu wodnego i możliwość umówienia spływu kajakowego.

Winnica u Korola atrakcja nad Bugiem

W winnicy u Korola po prawej stronie drogi do Siemiatycz, ucinam sobie pogawędkę z właścicielem. Zawsze ma coś fajnego do powiedzenia. A po uzupełnieniu zapasów, jadę do Grabarki. Ustawiacie GPS, na trzy sposoby możecie dojechać do tegoż miejsca.

Winnica u Korola – wiosna

W Grabarce w Cerkwi na wzgórzu – to dość wyczerpujący spacerek – schodami w górę, schodami w w dół, łapiemy oddech przy studni i strumieniu. Mycie nóg w strumieniu i polewanie się wodą zapewnia dobre zdrowie przez cały rok. Tak mawiała moja babcia. Ja się zaczepiłam na wszelki wypadek przed zarazą, ale ona ponoć dzięki tej wodzie czarną ospę przeżyła.

Na straganach przy studni możesz zaopatrzyć się Drogi Letniku w miody, ciasta i inne regionalne specjały o tym w innym odcinku.

Z Grabarki na Siemiantycze i nie do… Siemiatycz pierwszym zjazdem tylko trzecim na Kózki. W lewo do Serpelic lub prosto do Sarnak po chleb lub inne przekąski. Zaopatrzony w świeże produkty zaliczysz rondo przy Urzędzie Gminy. Można też wygonić z samochodu wycieczkowiczów na skwer i pokazać, co Polacy zrobili dla Londynu. Opowiedzieć o tajemnicy Enigmy, zrobić fotkę przy rakiecie V2. Po sesji zdjęciowej, jedziemy dalej, nie na Białą Podlaską tylko na Mierzwice w prawo. Po prawej stronie przy drodze zobaczysz napis KOZIE SERY spisz numer telefonu i umów się najpierw, a kupisz tu pyszny twaróg kozi.

Polecam Mierzwickie sery dojrzewające krowie i kozie. Na lodówce pod magnesem numer telefonu do Karoliny.

Tak oto drogi letniku znów jesteś w domu wakacyjnym Bocian nad Bugiem.

Zrób sobie zasłużoną kolację z tego co przywiozłeś, bo w następnym odcinku będzie o miejscach, gdzie zjeść i gdzie coś swojskiego kupić w okolicy.

Dziś dostałeś zestaw informacji, w ramach wycieczki pierwszej. Nalej dzieciakom wody z Grabarki do kieliszków, a sobie wina od Korola i posłuchaj jaka tu cisza. Wykończony wycieczką, przejdź do kolejnego odcinka zamów sery u Karoliny jutro na śniadanie. Od sezonu 2022 masz internet światłowodowy, więc czuj się jak w mieście. Spokojnie możesz poczytać i zobaczyć gdzie byłeś korzystając z zestawu linków pod artykułem.

Będziesz spał na poduszkach z gryki? Może nie dogadałeś się ze mną w tej kwestii i śpisz na zwykłych poduszkach. Śpij spokojnie. Nie przegap ok. 19.00 nietoperza. Zawsze lata, w upalne lata. Jak pada to także wyjdź na taras i posiedź na świeżym powietrzu przed snem.

Obowiązkowe moczenie nóg w strumieniu w Grabarce
Leśna droga

Atrakcje nad Bugiem z dzisiejszej podróży:

Inne artykuły powiązane z tematem Stare Mierzwice – Bocian nad Bugiem

  1. Domek letniskowy Bocian nad Bugiem – kliknij tutaj

Przewodnik po okolicy atrakcje regionu

  1. Dzień pierwszy pobytu. – Atrakcje nad Bugiem w okolicach Mierzwic 
  2. Dzień drugi pobytu – Stare Mierzwice wakacyjne atrakcje
  3. Dzień trzeci pobytu – Serpelice – malownicze okolice Starych Mierzwic
Kinga Dumna Studio

Coś więcej niż przewodnik – sercem malowane

  1. Gdy człowiek przebywa z naturą uczy się wdzięczności – Dziękuję Wszechświatu

blog pasjobiznes bluzy z konopii bocian nad bugiem Bodyych Bodyych oprawki bursztyn domek letniskowy do wynajęcia dzianiny z konopii Fartuch Pani Domu galeria sztuki gryczane hemoroidy hemoroidy wstydliwy problem hemp Kinga Dumna Studio kojący pocałunek ludowe sposoby na ból marka własna motywacja naturalna poduszka naturalne poduszki objęcie morfeusza obraz olejny do salonu obrazy olejne oprawki okularowe pasjobiznes pasjobiznes+50 poduszka do spania poduszka z gryki poduszki gryczane poduszki naturalne poduszki z gryki podświadomość powitanie rozkoszy profilaktyka zdrowotna radykalne wybaczanie refreny życia rozwój i świadomość Stare Mierzwice styl życia trener radykalnego wybaczania wakacje nad bugiem zafu do medytacji zdrowy sen świadomość serca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *